Goście

fot. Łukasz Partyka

Artur Barciś

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych oraz teatralnych. Jako ambasador kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” aktywnie wspiera mądre wychowanie młodego pokolenia poprzez promowanie czytelnictwa i literatury. 

Zagrał w wielu kultowych produkcjach filmowych, m.in. w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak „Miodowe lata” i „Ranczo”. Artur Barciś jest laureatem licznych nagród aktorskich oraz wyróżnień teatralnych. Jego wszechstronny talent został wielokrotnie doceniony przez krytyków i publiczność.

fot. Karolina Bednarska

Karolina Bednarska

Urodzona w 1988 r., mieszka w Tarnobrzegu. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku grafika. Sztuka jest nieodłącznym elementem jej życia. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, konkursów, aukcji charytatywnych oraz międzynarodowych plenerów i wydarzeń artystycznych. Laureatka nagrody w konkursie „Porównania” BWA w Sandomierzu i wyróżnień: w konkursie Wiersz+Obraz w Dworku Sierakowskich w Sopocie oraz wyróżnienia w 16. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Uprawia malarstwo, grafikę, animację. Prowadzi mobilny ośrodek edukacji artystycznej DOM SZTUKI. Pracuje również w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tarnobrzegu gdzie od 10 lat poprzez zajęcia arteterapeutyczne towarzyszy podopiecznym podczas odkrywania świata uczuć, emocji. Prowadziła zajęcia z zakresu arteterapii oraz terapii zajęciowej i aktywizacji ze studentami, zajęcia twórcze KALEJDOSKOP z dziećmi i młodzieżą w Tarnobrzeskim Domu Kultury, półkolonie artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz integracyjne plenery malarskie.

fot. Rafał Czepiński

Chór Veritas z Nowosielec

Czterogłosowy chór mieszany, założony 20 lat temu przy szkole w Nowosielcach, obecnie działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przeworsku.  Cechą charakterystyczną chóru jest wielopokoleniowość.  Repertuar obejmuje przede wszystkim różnorodną muzykę sakralną oraz pieśni patriotyczne, ale także muzykę świecką.  Veritas jest współorganizatorem oraz współwykonawcą corocznych wydarzeń kulturalnych.

W ciągu dwóch ostatnich lat chór zdobywał II miejsce podczas V i VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu.  Został także nagrodzony Srebrnym Dyplomem podczas VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.  Powodem do dumy jest także zajęcie II miejsca na 9. Regionalnym Przeglądzie Chórów – Pieśni Maryjne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. Tutaj też z rąk Pani Poseł na sejm RP Teresy Pamuły Veritas odebrał Nagrodę Specjalną za wykonanie pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”.

W grudniu 2021 podczas II Przeglądu Folklorystycznego „Cecyliada” w Grzęsce chór otrzymał honorowe wyróżnienie za działania na rzecz kultury na terenie gminy Przeworsk.  19 listopada 2022 roku zespół zdobył brązowe pasmo na 7 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis. 30 lipca 2022 r.chór odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” za całokształt działalności. Chór posiada w swoim dorobku trzy płyty, ostatnia wydana w 2023 r. 7 listopada 2023 r. Chór Veritas zdobył srebrne pasmo podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Varsovia Cantat”.

fot. Michalina Gierasimiuk

Katarzyna Jackowska-Enemuo

Antropolożka kultury po UJ, muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce muzyką dawną i tradycyjną z różnych stron Europy, ale komponuje również własne piosenki, a także muzykę do spektakli teatralnych. Autorka audycji radiowych i słuchowisk z baśniami i muzyką. Współzałożycielka Projektu Migawki, z którym tworzy baśniowe spektakle w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Autorka projektu „Nieuchronne”, na który składają się piosenki stworzone w odpowiedzi na doświadczenie straty oraz "Muzyka Ratunkowa" - który przybliża Dużym i Małym emocje - również te nie najłatwiejsze. Autorka wielu spektakli narracyjnych opartych na baśniach świata, żywym przekazie i literaturze. A także trzech książek z baśniami: "Tkaczka Chmur", "Między Światem a Zaświatem" i "Między Ziemią a Niebem" (wyd. Albus 2021, 2022, 2024). Jeździ po świecie, gra, śpiewa, opowiada historie, prowadzi warsztaty i społeczne święta. Występuje na dużych festiwalach, ale też w opłotkach, pociągach i więzieniach. Tropi sensy i znaczenia - w baśniach, w spotkaniach z ludźmi i w tradycjach kultury.

fot. Łukasz Dębski

dr Anna Kaszuba-Dębska

Malarka, graficzka, ilustratorka, reżyserka filmów animowanych. Pisarka i biografistka. Znana z instalacji artystycznych wystawianych w przestrzeniach miejskich, między innymi Projektu Szpilki i Projektu Emeryty inspirowanych dziełami Brunona Schulza i Tadeusza Kantora. Autorka książki Kobiety i Schulz oraz biografii Bruno. Epoka genialna nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, stypendystka ZAiKS-u, laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Od dekady z mężem Łukaszem Dębskim współtworzy Fundację Burza Mózgów, do której celów należą promocja czytelnictwa i sztuki oraz edukacja kulturalna.

fot. archiwum prywatne

Joanna Krzyżanek

Autorka książek dla dzieci. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Obudziła z wyobraźni Cecylkę Knedelek, Lamelię Szczęśliwą, Maniutkę, Emiliana Aplę, rodzinę Wafelków, Tereskę, Weronikę, Dorotkę, Sabinkę, kota Paplę, psa Kminka, kurę Adelę,  i mnóstwo innych postaci. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka zmarszczek na czole. Jest właścicielką starego widelca i czerwonych kaloszy. Potrafi upiec marchewkowe ciasto, uszyć świnkę, zrobić domek z drewna i policzyć poziomki na tarcie. Lubi deszcz, ale nie lubi nowych klamek. 

Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, teatralne, matematyczne, ekologiczne, plastyczne i kulinarne.

fot. Anna Dziewulska

Paulina Mikuła

Vlogerka, konferansjerka, absolwentka filologii polskiej na UW. Od 11 lat tworzy językowy kanał w serwisie YouTube pt. „Mówiąc Inaczej”, który jest najpopularniejszym w Polsce vlogiem o tej tematyce. Prowadzi szkolenia dla pracowników firm oraz instytucji z prostego języka. W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. Jesienią 2020 wydała „LiteraTOURę”, czyli zbiór 150 felietonów na temat polskich książek.

fot. Ewa Jezierska

Marcin Minor

Ilustrator, pedagog, arteterapeuta. Mąż i tata trójki dzieci. Ukończył z wyróżnieniem wydział malarstwa na Europejskiej Akademii Sztuk (2004) w pracowni Antoniego Fałata i rysunku w pracowni Franciszka  Starowieyskiego. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i grupowych. Zilustrował ponad 60 książek i wiele gier karcianych. Współpracuje z największymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Tworzy zarówno w technikach akrylu, tuszu, akwareli, jak i cyfrowego malarstwa.

fot. Ola Skorżyńska-Surowiec

Marta Młyńska

Germanistka, trenerka, szkoleniowczyni, edukatorka, coachka, twórczyni kreatywnych warsztatów i szkoleń, wykładowczyni, pasjonatka ludzi i rozwoju osobistego, studiuje psychologię, Członkini Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018, propagatorka programu „Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny”, nagrała podcasty na aplikację Diet & Training by Ann Anny Lewandowskiej, stypendystka Goethe Institut w Warszawie, autorka wielu publikacji, materiałów dydaktycznych i autorskich kursów, ambasadorka Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, programów Fundacji Digital University: Be. Eco i Be. Net.

fot. Katarzyna Piętka​

Artur Nowicki

Absolwent  Wydziału Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). Dyplom z wyróżnieniem w  pracowni  prof. Jerzego Filipa Sztuki w 1993 r. Od 1994 roku  zajmuje się projektowaniem i  ilustrowaniem   czasopism  i książek dla dzieci. Jest  autorem  wielu różnorodnych  projektów graficznych przeznaczonych dla małego odbiorcy. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty  twórcze  dla dzieci i młodzieży.  Współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorem  ilustracji  do wielu książek  publikowanych w kraju i za granicą. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Orkiestra Dęta z Grodziska Dolnego

Jeden z najstarszych zespołów amatorskich działających w Grodzisku. Początki jej działalności sięgają roku 1910, kiedy to po raz pierwszy w dniu 27 marca w czasie uroczystości wielkanocnych na mszy św. zagrano publicznie pieśni kościelne, wywołując tym samym niezwykłą sensację wśród zgromadzonych wiernych. Historia Orkiestry Dętej to dzieje kilku pokoleń Grodziszczan, ale to również dzieje wydarzeń wielkich o wymiarze narodowym i mniejszych odnoszących się wyłącznie do lokalnej społeczności. Ludziom, którzy pracowali nad powołaniem do życia orkiestry przyświecała nieodmiennie pozytywistyczna zasada „Przez kulturę do wolności”.

Orkiestra koncertowała w czasie pobytów Ojca Św. Jana Pawła II w Ojczyźnie. W 1997 roku orkiestra otrzymała dyplom z rąk Ministra Kultury i Sztuki „Za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej”. W każdym roku orkiestra bierze udział w Podkarpackim Przeglądzie Straży Wielkanocnych. Największym sukcesem orkiestry było zdobycie III miejsca w Międzywojewódzkim Przeglądzie Strażackich Orkiestr Dętych w Busku Zdroju w 1994 roku i III miejsce w VIII Ogólnopolskim Turnieju Orkiestr Dętych w Kolbuszowej w 2003 roku. W 2022 roku orkiestra zdobyła I miejsce na XXII Podkarpackiej Paradzie Orkiestr Dętych.

fot. archiwum prywatne

Julita Pasikowska-Klica

Od 2017 roku działa jako Bajkochłonka, pisząc i opowiadając o książkach dla dzieci oraz młodzieży. Z wykształcenia magister sztuki ze specjalizacją Reżyserii filmowej. Na swoim koncie ma również kilka napisanych książek dla dzieci, m.in. „Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów” oraz „Ulica Siedmiu Mikołajów”. W magazynach „Życie Szkoły” i „Wychowanie w Przedszkolu” prowadzi swój stały cykl poświęcony literaturze dla najmłodszych.

fot. Rafał Czepiński

Tomasz Piątek

Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zdobył III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim i trzy nagrody specjalne dla najlepszego dyrygenta od wszystkich chórów konkursowych w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralnego „Wrocław Miastem Muzyki”. W 2023 roku nagrał z Chórem Veritas swoją pierwszą płytę. Jest pomysłodawcą „Zarzeckich Spotkań Chóralnych” które mają za zadanie rozwój chóralistyki w południowo- wschodniej Polsce. W swojej działalności dyrygenckiej jest otwarty na prowadzenie różnych zespołów. Na co dzień jest dyrygentem Chóru Veritas z Nowosielec, działającym przy GOK w Przeworsku, z którym koncertuje na arenie lokalnej i ogólnopolskiej. Prowadzi także Orkiestrę Dętą z Grodziska Dolnego, prężny zespół działający nieprzerwanie od 114 lat. W 2023 roku założył w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu młodzieżową orkiestrę kameralną. Włącza się także w rozwój kultu Bożego Grobu i Tradycji Bożogrobców w Przeworsku. W przeworskiej bazylice dyryguje chórem i orkiestrą Crerator.

W styczniu 2024 r. założył chór żeński działający przy Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym.

fot. Andrzej Szozda

Joanna Piekarska

Absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży” w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka licznych szkoleń w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz możliwości ich wykorzystania we wspieraniu procesu edukacyjnego, rozwojowego, biblioterapeutycznego oraz resocjalizacji. Dyplomowany coach. Pracuje w Bibliotece Narodowej, obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej. 

Prezeska Polskiej Sekcji IBBY.

Wyróżniona Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

fot. Jacek Świgulski

Magdalena Pilch

Absolwentka łódzkiej ASP. Od dziecka uwielbia czytać i rysować. Teraz zawodowo łączy te pasje, projektując i ilustrując książki dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach zajmuje się unikatowym papierem czerpanym, rysuje węglem i pastelami. Chętnie piecze ciasta dla przyjaciół, ponieważ lubi jeść w miłym towarzystwie.

fot. Dawid Linkowski

Przemek Staroń

Psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor bestsellerowej serii „Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, zasiada w Radzie Eksperckiej infuture.institute Natalii Hatalskiej oraz w Radzie Mentorskiej Funduszu Stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski, ambasador Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, programów Fundacji Digital University: Be. Eco i Be. Net.

fot. A.F. Gębscy

Katarzyna Stoparczyk

Dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Mistrzyni rozmowy. W Polskim Radiu stworzyła kultowe audycje m. in. „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny pt. „Duże Dzieci”.

Na bazie jej autorskiej audycji „Myślidziecka 3/5/7” ukazała się książka pt. „Jak mieć w życiu frajdę”. Wydała także dwie książki dla dzieci, a także kilkanaście płyt z zapisem ścieżek dźwiękowych autorskich spektakli teatralnych. Ambasadorka Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom i Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Kuratorka sceny dziecięcej i młodzieżowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Jurorka Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Twórczyni „Małej Kapituły”, dzięki której dzieci mają głos w wyborze książki roku w Konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Wykładowczyni Uniwersytetu Dzieci. 

Członkini Prezydium Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka w Polsce. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci. Uhonorowana statuetkami Fundacji Cała Polska czyta dzieciom, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za audycję „Zagadkowa niedziela”, jak również prestiżowym tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

fot. archiwum prywatne

dr Małgorzata Swędrowska

Nauczycielka, wykładowczyni, trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych. Twórczyni czytania wrażeniowego.

fot. Kamila Radwan-Świstak

Mateusz Świstak

Opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster. Od ponad 10 lat próbuje rozkołysać wyobraźnię swoich słuchaczy i dzięki słowom przenieść ich do krainy gdzie możliwe jest absolutnie wszystko. Już trzykrotnie współpracował z Instytutem Książki przy kampanii Mała książka - wielki człowiek, a także z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przy projekcie Bądź z innej bajki - (nie)bezpieczni w sieci. Udziela się na festiwalach nie tylko występując, ale też prowadząc sceny dziecięce (np. Jarocin Festiwal i Festiwal im. Jerzego Pilcha - Granatowe Góry), tworzy storytelling do polskich parków rozrywki, pisze scenariusze do gier fabularnych, przygotowuje podcasty o Śląsku (dla Regionalnego Instytutu Kultury) i własny podcast „Nie żyli długo i szczęśliwie”. Finalista konkursu Storymakers, stypendysta MKiDN, laureat w międzynarodowym projekcie Orfeo&Majnun i laureat nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren, na najlepszą książkę dla młodzieży. Autor dwóch przewodników po Śląsku i okolicach. Prywatnie fan jazzu i Star Treka.

fot. Magdalena Rymarz

Krystian Truchalski

Terapeuta, muzyk, pedagog, opowiadacz. Realizator i współorganizator wielu projektów i wydarzeń związanych ze sztuką opowiadania. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi, edukacyjnymi oraz firmami w zakresie muzykoterapii oraz storytellingu. Ma słabość do dobrej kawy w lesie, a najlepiej podczas biegów wysokogórskich.

Kontakt

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres:
festiwal@wimbp.rzeszow.pl

tel. +48 452 357 427

W sprawach związanych z konferencją informacji udzielają:

Barbara Hulek
tel. 17 8669-422

Małgorzata Lis
tel. 17 8669-426

Pozostałych informacji organizacyjnych udzielają:

Marcelina Janisz
tel. 17 8669-423

Barbara Pawlikowska
tel. 17 8669-425

Koordynatorka festiwalu

Katarzyna Buczek
tel. 17 8669-424