Goście

fot. Łukasz Partyka

Artur Barciś

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych oraz teatralnych. Jako ambasador kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” aktywnie wspiera mądre wychowanie młodego pokolenia poprzez promowanie czytelnictwa i literatury. 

Zagrał w wielu kultowych produkcjach filmowych, m.in. w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak „Miodowe lata” i „Ranczo”. Artur Barciś jest laureatem licznych nagród aktorskich oraz wyróżnień teatralnych. Jego wszechstronny talent został wielokrotnie doceniony przez krytyków i publiczność.

fot. Jarosław Czapulak

Eliza Piotrowska

Autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. W latach 2001–2003 pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyła Muzealną Akademię Dziecięcą, przedsięwzięcie wyróżnione w Konkursie Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny historii sztuki dawnej i współczesnej. W latach 2002–2011 mieszkała w Rzymie. Od 2011 roku mieszka w Brazylii.

W końcu lat 80. wieku została dostrzeżona i poprowadzona przez Danutę Wawiłow, dzięki której jej wiersze zaczęły pojawiać się w czasopismach dla dzieci i młodzieży oraz antologiach młodych poetów. W latach 90. była członkinią KLAN-u (Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych), organizacji powołanej przez Danutę Wawiłow, zrzeszającej młodych, utalentowanych poetów z całej Polski. Współpracuje z czasopismami dla dzieci („Świerszczyk”, „Mały Przewodnik Katolicki”, w latach 2004–2009 „Miś”) i pismami dla dorosłych, poświęconymi literaturze dziecięcej („Guliwer”, „Ryms”). Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych.

fot. Dawid Mędrala

dr Marek Kaczmarzyk, prof. UŚ

Biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.

fot. A.F. Gębscy

Katarzyna Stoparczyk

Dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Mistrzyni rozmowy. W Polskim Radiu stworzyła kultowe audycje m. in. „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny pt. „Duże Dzieci”.

Na bazie jej autorskiej audycji „Myślidziecka 3/5/7” ukazała się książka pt. „Jak mieć w życiu frajdę”. Wydała także dwie książki dla dzieci, a także kilkanaście płyt z zapisem ścieżek dźwiękowych autorskich spektakli teatralnych. Ambasadorka Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom i Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Kuratorka sceny dziecięcej i młodzieżowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Jurorka Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Twórczyni „Małej Kapituły”, dzięki której dzieci mają głos w wyborze książki roku w Konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Wykładowczyni Uniwersytetu Dzieci. 

Członkini Prezydium Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka w Polsce. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci. Uhonorowana statuetkami Fundacji Cała Polska czyta dzieciom, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za audycję „Zagadkowa niedziela”, jak również prestiżowym tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

fot. Michalina Gierasimiuk

Katarzyna Jackowska-Enemuo

Antropolożka kultury po UJ, muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce muzyką dawną i tradycyjną z różnych stron Europy, ale komponuje również własne piosenki, a także muzykę do spektakli teatralnych. Autorka audycji radiowych i słuchowisk z baśniami i muzyką. Współzałożycielka Projektu Migawki, z którym tworzy baśniowe spektakle w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Autorka projektu „Nieuchronne”, na który składają się piosenki stworzone w odpowiedzi na doświadczenie straty oraz "Muzyka Ratunkowa" - który przybliża Dużym i Małym emocje - również te nie najłatwiejsze. Autorka wielu spektakli narracyjnych opartych na baśniach świata, żywym przekazie i literaturze. A także trzech książek z baśniami: "Tkaczka Chmur", "Między Światem a Zaświatem" i "Między Ziemią a Niebem" (wyd. Albus 2021, 2022, 2024). Jeździ po świecie, gra, śpiewa, opowiada historie, prowadzi warsztaty i społeczne święta. Występuje na dużych festiwalach, ale też w opłotkach, pociągach i więzieniach. Tropi sensy i znaczenia - w baśniach, w spotkaniach z ludźmi i w tradycjach kultury.

fot. Maciek Bielawski

Wojciech Bonowicz

Ur. 1967, poeta, publicysta, stały felietonista miesięcznika "Znak". Autor kilku książek poetyckich, m.in. tomu "Pełne morze", za który otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, a także książek-wywiadów, zbiorów gawęd i książek dla dzieci. Ostatnio opublikował: "Dziennik końca świata" (2019, 2024), "Tischner. Biografia" (2020, 2023), "Historie na każdą godzinę" (2022) i "Dziennik pocieszenia" (2024). Mieszka w Krzywaczce pod Krakowem.

fot. Karolina Bednarska

Karolina Bednarska

Urodzona w 1988 r., mieszka w Tarnobrzegu. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku grafika. Sztuka jest nieodłącznym elementem jej życia. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, konkursów, aukcji charytatywnych oraz międzynarodowych plenerów i wydarzeń artystycznych. Laureatka nagrody w konkursie „Porównania” BWA w Sandomierzu i wyróżnień: w konkursie Wiersz+Obraz w Dworku Sierakowskich w Sopocie oraz wyróżnienia w 16. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Uprawia malarstwo, grafikę, animację. Prowadzi mobilny ośrodek edukacji artystycznej DOM SZTUKI. Pracuje również w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tarnobrzegu gdzie od 10 lat poprzez zajęcia arteterapeutyczne towarzyszy podopiecznym podczas odkrywania świata uczuć, emocji. Prowadziła zajęcia z zakresu arteterapii oraz terapii zajęciowej i aktywizacji ze studentami, zajęcia twórcze KALEJDOSKOP z dziećmi i młodzieżą w Tarnobrzeskim Domu Kultury, półkolonie artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz integracyjne plenery malarskie.

fot. Marcin Litwa

Tomasz Kobylański

Wiceprezes Zarządu Fundacji PRO-FIL. Ukończył Psychoprofilaktykę Społeczną na UR w Rzeszowie. Jest absolwentem Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej i Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Certyfikowany Coach. Twórca i realizator projektów rządowych dotyczących rozwoju pasji (m.in „Gry planszowe megarozwojowe”, „KO-MIKS”). Pracuje w oparciu o nowoczesne techniki coachingu edukacyjnego, w których najważniejsze są cel i droga do realizacji. Działania jakie realizuje wspiera m.in. Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i UNHCR.

fot. archiwum prywatne

Joanna Krzyżanek

Autorka książek dla dzieci. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Obudziła z wyobraźni Cecylkę Knedelek, Lamelię Szczęśliwą, Maniutkę, Emiliana Aplę, rodzinę Wafelków, Tereskę, Weronikę, Dorotkę, Sabinkę, kota Paplę, psa Kminka, kurę Adelę,  i mnóstwo innych postaci. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka zmarszczek na czole. Jest właścicielką starego widelca i czerwonych kaloszy. Potrafi upiec marchewkowe ciasto, uszyć świnkę, zrobić domek z drewna i policzyć poziomki na tarcie. Lubi deszcz, ale nie lubi nowych klamek. 

Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, teatralne, matematyczne, ekologiczne, plastyczne i kulinarne.

fot. archiwum prywatne

dr hab. Mariusz Z. Jędrzejko, prof. Pomorskiej Szkoły Wyższej

Pedagog specjalny i społeczny, logoterapeuta, ekspert w dziedzinie cyberzaburzeń oraz problemów psychospołecznych dzieci i młodzieży. Antropolog codzienności.

fot. Katarzyna Piętka​

Artur Nowicki

Absolwent  Wydziału Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). Dyplom z wyróżnieniem w  pracowni  prof. Jerzego Filipa Sztuki w 1993 r. Od 1994 roku  zajmuje się projektowaniem i  ilustrowaniem   czasopism  i książek dla dzieci. Jest  autorem  wielu różnorodnych  projektów graficznych przeznaczonych dla małego odbiorcy. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty  twórcze  dla dzieci i młodzieży.  Współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorem  ilustracji  do wielu książek  publikowanych w kraju i za granicą. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

fot. archiwum prywatne

Ks. Wiesław Kałamarz

Zaangażowany kapłan, który poza posługą duszpasterską odgrywa ważną rolę w ochronie dziedzictwa kulturowego regionu, wspierając konserwację świątyń i zabytków. Jego działalność rozciąga się na sfery edukacji, patriotyzmu, lokalnych inicjatyw społecznych oraz duszpasterstwa medialnego. Jest cenionym przewodnikiem duchowym i liderem wspólnoty.

fot. G. Hryniszak

dr Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Pisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa. Napisała ponad 40 książek dla dzieci i jedną powieść dla młodzieży pt. „Stan splątania”, którą wygrała Literacką Podróż Hestii oraz Żółtą Ciżemkę. Laureatka wielu nagród (min. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego). Trzykrotnie wygrała konkurs Empiku na Najlepszą Książkę Roku „Przecinek i kropka”. Jej książki – wielokrotnie nominowane do tytułu Książki Roku polskiej sekcji IBBY, wpisane są też na Złotą Listę Fundacji ABC „Cała Polska czyta dzieciom”, Listę Skarbów Kultury Dziecięcej oraz Międzynarodową listę Białych Kruków Literatury Dziecięcej (The White Ravens). Na podstawie serii jej bestsellerowych książek o ryjówce powstał 52-odcinkowy serial animowany „Pamiętnik Florki”. Działa aktywnie na rzecz dobrej książki dziecięcej prowadząc wykłady oraz warsztaty dotyczące pracy z książką dla nauczycieli i bibliotekarzy. Otrzymała medal „Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Unii Literackiej.

fot. Tadeusz Poźniak

Adam Bienias

Dziennikarz, konferansjer gal, wydarzeń i konferencji oraz spotkań autorskich. Od 2013 roku dziennikarz rzeszowskiego oddziału Telewizji Polskiej, gdzie spełnia się zawodowo jako prezenter, reporter, wydawca i autor programów. Do tych najważniejszych należą: „Magazyn kultury”, cykl „Historia podkarpackiego rocka” (emitowany także w TVP Kultura) oraz  „Moda na język polski”, w którym  razem z Profesorami: Kazimierzem Ożogiem i Joanną Rusin, a także znanymi postaciami polskiej kultury, popularyzuje nasz język, literaturę, kulturę, historię i tradycje. Do tej pory powstało blisko 150 odcinków, które cieszą się popularnością także w Internecie oraz na antenie pozostałych ośrodków regionalnych TVP. 

fot. archiwum prywatne

Paulina Wyrt

Ilustratorka, animatorka (nie tylko kultury) i miłośniczka historii rysunków w ruchu. Ukończyła Wydział Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie dziś uczy kolejne pokolenia rysowników, magików i innych czarodziejek obrazu. Tworzy filmy animowane, książki dla dzieci, a czasem nawet całe światy. Jej prace można było zobaczyć w Nowym Jorku, Lizbonie i na niejednej dziecięcej półce nocnej. W swojej pracy łączy plastelinę z pikselami, kredki z komputerem i wiedzę z humorem. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Ferdynanda Wspaniałego za najwspanialszą książkę dla dzieci. Na co dzień prezesuje Fundacji Animatik i bada, jak połączyć animację poklatkową z wirtualną rzeczywistością. Podczas warsztatów zamienia dzieci w reżyserów, animatorów i scenarzystów, a szeleszczące papiery w kolorowy film.

fot. archiwum prywatne

Jola Richter-Magnuszewska

Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. W swoim dorobku ma ich ponad czterdzieści, w tym siedem autorskich, propaguje w nich wiedzę o relacjach zachodzących w przyrodzie. Jest autorką  m.in. nagradzanych „Dzikiej książki  o dzikach i o ich kuzynach” i „Puszczy. Opowieści karpackich buków”. Dla Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zilustrowała dwa tomy bajek – z Podkarpacia i Pomorza. Mieszka w Beskidzie Niskim. Wraz z mężem prowadzi warsztaty, spacery przyrodnicze i kąpiele leśne. Działa  jako  wolontariuszka w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt  „Dziki Projekt”.

fot. Kamila Radwan-Świstak

Mateusz Świstak

Opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster. Od ponad 10 lat próbuje rozkołysać wyobraźnię swoich słuchaczy i dzięki słowom przenieść ich do krainy gdzie możliwe jest absolutnie wszystko. Już trzykrotnie współpracował z Instytutem Książki przy kampanii Mała książka - wielki człowiek, a także z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przy projekcie Bądź z innej bajki - (nie)bezpieczni w sieci. Udziela się na festiwalach nie tylko występując, ale też prowadząc sceny dziecięce (np. Jarocin Festiwal i Festiwal im. Jerzego Pilcha - Granatowe Góry), tworzy storytelling do polskich parków rozrywki, pisze scenariusze do gier fabularnych, przygotowuje podcasty o Śląsku (dla Regionalnego Instytutu Kultury) i własny podcast „Nie żyli długo i szczęśliwie”. Finalista konkursu Storymakers, stypendysta MKiDN, laureat w międzynarodowym projekcie Orfeo&Majnun i laureat nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren, na najlepszą książkę dla młodzieży. Autor dwóch przewodników po Śląsku i okolicach. Prywatnie fan jazzu i Star Treka.

fot. Magdalena Rymarz

Krystian Truchalski

Terapeuta, muzyk, pedagog, opowiadacz. Realizator i współorganizator wielu projektów i wydarzeń związanych ze sztuką opowiadania. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi, edukacyjnymi oraz firmami w zakresie muzykoterapii oraz storytellingu. Ma słabość do dobrej kawy w lesie, a najlepiej podczas biegów wysokogórskich.

fot. Magdalena Woch

Monika Wróbel-Lutz

Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez wiele lat pracowała jako grafik dla różnych magazynów i agencji reklamowych w Polsce, Francji i Niemczech. w 2007 roku założyła i prowadzi do dziś wydawnictwo Tatarak, które specjalizuje się w literaturze dziecięcej. Autorka książek dla dzieci pt. Łapać złodzieja (wyróżnienie Polskiej Sekcji Ibby w 2024 r.), Stworzenia do policzenia (nominacja do nagrody Żółtej Ciżemki 2023) i Stworzenia składają życzenia. Pomysłodawczyni akcji proczytelniczej TataTeżCzyta, której celem jest zachęcenie ojców i opiekunów do głośnego czytania dzieciom i z dziećmi. Od 2023 roku działa w Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych w ramach Polskiej Izby Książki. 

fot. Wacław Nowacki

Wacław Nowacki

Wacław Nowacki – fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, kurator w Galerii fotografii OPe, fotoreporter gazety Nowiny, współtwórca międzynarodowej grupy artystycznej AntypodyTeam, muzyk, poeta.

Prace w publicznych kolekcjach:

- Uniwersytet Jagielloński, GOMARS,

- Klasztor OO. Dominikanów w Rzeszowie, TO CZEGO NIE WIDAĆ,

- Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, MA.

fot. Dominik Matuła

Aleksandra Wajda

Aleksandra Wajda to wybitnie uzdolniona muzycznie przeworszczanka, która od początku artystycznej drogi pilnością i pracowitością rozwija swoje talenty muzyczne. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku w klasie skrzypiec. Swoje umiejętności wokalne kształciła w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek. Od najmłodszych lat związana ze sceną – od 9. roku życia jest laureatką wielu konkursów i festiwali o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Kontakt

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres:
festiwal@wimbp.rzeszow.pl

tel. +48 452 357 427

W sprawach związanych z konferencją informacji udzielają:

Barbara Hulek
tel. 17 8669-422

Małgorzata Lis
tel. 17 8669-426

Pozostałych informacji organizacyjnych udzielają:

Marcelina Janisz
tel. 17 8669-423

Barbara Pawlikowska
tel. 17 8669-425

Koordynatorka festiwalu

Katarzyna Buczek
tel. 17 8669-424